Wybielanie zębów żywych


Zadzwoń i umów się na wizytę: tel. 692 451 306

Niestety nie wszyscy zostaliśmy obdarzeni przez naturę śnieżnobiałym uzębieniem. Naturalne uzębienie człowieka może występować zarówno w odcieniu żółci jak i szarości. Dodatkowo kolor naszych zębów zmienia się z czasem pod wpływem barwników pochodzących z jedzenia i napojów takich jak kawa, herbata, czerwone wino itp. Przebarwienia te penetrują tkanki zęba i są niezwykle trudne do wybielenia domowymi metodami. Również odkładająca się przez całe życie w kierunku wnętrza zęba zębina wtórna nadaje zębom coraz ciemniejszy, żółtawy odcień.

Pasty wybielające, które są przeznaczone do stosowania w domu, zawierają substancje ścierne, bądź naturalne ekstrakty, a ich działanie opiera się na mechanicznym bądź chemicznym usuwaniu osadów, które zbierają się na powierzchni szkliwa. Możemy pozbyć się dzięki nim świeżej płytki nazębnej i niektórych powierzchownych przebarwień, ale nie zmienimy koloru szkliwa. Pasta nie pomoże nam również w usunięciu starych, zmineralizowanych złogów nazębnych - kamienia nazębnego, który można skutecznie usunąć jedynie podczas profesjonalnego oczyszczania zębów, czyli scalingu.

 

Jeżeli pomimo oczyszczenia zębów z kamienia i osadu ich kolor nadal nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, skorzystaj z zabiegu profesjonalnego wybielania.

 

W zależności od indywidalnych preferencji Pacjenta zęby można wybielać na dwa sposoby: wybielanie nakładkowe, wybielanie podczas jednej wizyty w gabinecie.

 

1. Wybielanie nakładkowe (w domu)

 

Wybielanie zębów metodą nakładkową wymaga sporo czasu oraz dużej samodyscypliny ze strony pacjenta. Wbrew obiegowym opiniom, nie jest ono szkodliwe, nie osłabia odporności zębów na próchnicę, nie powoduje zmian w jego strukturze oraz stanów zapalnych miazgi.

Kluczem do osiągnięcia wymarzonych rezultatów jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Należy do nich m.in. właściwa dieta, zwana też „białą dietą”. Oznacza to, że zarówno w trakcie terapii, jak i przez około dwa tygodnie po jej zakończeniu, pacjent powinien unikać potraw i napojów mogących przebarwić zęby. Zalicza się do nich kawa, herbata, soki z ciemnych owoców, czerwone wino czy cola.

Ważne jest również odpowiednie postępowanie w trakcie noszenia nakładek z żelem wybielającym. Przed ich umieszczeniem w jamie ustnej należy dokładnie wyszczotkować zęby oraz wyczyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą nici dentystycznej. Podczas noszenia nakładki nie powinno się nic pić, jeść ani palić papierosów. Po jej wyjęciu trzeba oczyścić zęby z resztek preparatu, dokładnie wypłukać usta wodą, zaś nakładkę umyć pod strumieniem bieżącej wody, zwracając uwagę na to, by dokładnie usunąć pozostałości żelu.

Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania lekarz musi zbadać stan zdrowia Twoich zębów i dziąseł. Konieczne jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego, zaleczenie ubytków, a także zabezpieczenie starych, nieszczelnych wypełnień. Uzupełnienia protetyczne (mosty czy korony) oraz wypełnienia (plomby) nie zmieniają koloru podczas wybielania. Dlatego po zakończeniu całego procesu kiedy już ustabilizuje się kolor zębów, stomatolog zazwyczaj wymienia wypełnienia oraz uzupełnienia protetyczne na inne, dopasowane kolorem do aktualnego odcienia zębów.

Na pierwszej wizycie wykonane zostaną wyciski Twoich zębów na podstawie których pracownia protetyczna wykona indywidualnie formowane nakładki. Na kolejnej wizycie dopasujemy nakładki tak, aby idealnie pasowały do zębów. Następnie dobierzemy odpowiednie dla Ciebie stężenie preparatu wybielającego (w zależności od stanu przyzębia, wrażliwości zębów i innych indywidualnych czynników) oraz omówimy szczegółowo instruktaż postępowania w trakcie wybielania. Określimy również kolor zębów przed wybielaniem. Nakładki oraz żel zabierzesz ze sobą do domu, gdzie stosując się do zaleceń lekarza samodzielnie przeprowadzisz wybielanie. Wizyty kontrolne odbywają się średnio co 2-3 dni. Cały proces trwa średnio 1-2 tygodnie. Przez cały ten czas jesteś pod kontrolą lekarza więc nie musisz się martwić o stan swoich zębów. Na ostatniej wizycie przeprowadzamy również fluoryzację (lakierowanie) zębów.

Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej efektem wybielania zębów będziesz się cieszyć nawet 3 lata.

 

Przeciwwskazania do wybielania:

  • duża nadwrażliwość zębów,
  • znaczne ubytki szkliwa,
  • obecność rozległych wypełnień,
  • wypełnienia amalgamatowe,
  • alergia na nadtlenki,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • młody wiek,
  • nałogowi palacze.

 

Część pacjentów po zakończeniu oraz w trakcie wybielania zębów metodą nakładkową skarży się na ich nadwrażliwość. W związku z tym, stomatolodzy profilaktycznie zalecają stosowanie specjalnych past do zębów nadwrażliwych – zarówno przed, w trakcie, jak i kilka tygodni po zakończeniu terapii. Pomagają one również złagodzić skutki ewentualnego podrażnienia dziąseł, zdarzającego się u osób, które aplikują zbyt dużą ilość preparatu wybielającego do nakładki.

 

2. Wybielanie podczas jednej wizyty w gabinecie (z wykorzystaniem lampy lub lasera)

 

Stosowane jest przeważnie jako jednoetapowa metoda wybielania, ale pozwala także uzyskać dodatkowy szybki efekt na początku lub końcu procesu wybielania metodą domową. Technika wybielania gabinetowego polega na zastosowaniu nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru o wysokim stężeniu (30%-38%). Są to produkty przeznaczone wyłącznie do stosowania pod nadzorem lekarza, ponieważ w czasie ich stosowania uwalnia się 9,5-11% nadtlenek wodoru. Przed zabiegiem dokładnie, profesjonalnymi metodami oczyszczamy zęby. Dziąsła zabezpieczamy światłoutwardzalnym żelem. Następnie nanosimy preparat wybielający, odczekujemy odpowiednią ilość czasu, usuwamy warstwę preparatu i nakładamy nową. Proces ten jest powtarzany w zależności od potrzeby kilka razy. Zabieg trwa ok. 60 min.Zabieg wykonujemy laserem Smart Pro firmy Lasotronix

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.