Grzybica


 

Grzybica to choroba zakaźna wywołana przez grzyby chorobotwórcze, najczęściej przez drożdżaki z rodzaju Candida. Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepły, wilgotny klimat. Łatwo się nią zarazić, szczególnie latem. Jedna osoba z grzybicą może być źródłem zakażenia całej rodziny. Grzybica roznosi się, ponieważ chory rozsiewa wokół siebie odpadające ze skóry mikroskopijne łuski. Zostają one na podłodze, w wykładzinie, dywanie, ukrywają się między włoskami ręczników. Chętnie gnieżdżą się w deskach, np. pomostów nad jeziorami, podestów w łódkach, basenach, pod prysznicami. Trwają tam w gotowości, czekając na okazję, aby się przenieść na skórę człowieka.

Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy:

  • grzybica jamy ustnej

  • grzybica skóry

  • grzybica skóry głowy

  • grzybica stóp,paznokci,narządów płciowych

  • grzybica ogólnoustrojowa


 

Grzybica - pierwsze objawy
 

Na początku pojawiają się swędzące i piekące maleńkie pęknięcia. Skóra wokół nich staje się biaława, wilgotna i rozpulchniona. Z czasem pokrywa się drobnymi, złuszczającymi się pęcherzykami, łatwo pęka, staje się podatna na zakażenia bakteryjne. Pojawia się ból, pieczenie i bardzo brzydki zapach. Jeśli będziemy zwlekać z rozpoczęciem leczenia, grzybica przeniesie się na inne części ciała.


Grzybica - leczenie
 

Leczeniem grzybicy powinien zająć się dermatolog – samodzielne kuracje często kończą się nawrotem choroby. Początkowo zwykle stosuje się leczenie miejscowe. Polega ono na smarowaniu zakażonego miejsca lekiem w kremie lub maści.

Jeżeli grzybica nie ustępuje, konieczne jest leczenie doustne. Służą temu preparaty, które przyjmuje się codziennie, ale są też takie, które zażywa się cyklicznie. Leczenie trwa 2–3 miesiące i jest w pełni skuteczne.

 


Grzybica - jak uniknąć nawrotu choroby
 

Kuracja antygrzybicza wymaga cierpliwości – nie można jej przerwać zbyt wcześnie. Choć objawy choroby ustępują dość szybko, grzyby długo pozostają na skórze i po odstawieniu leków znów zaczynają się mnożyć. Bardzo istotne jest też uniemożliwienie ponownego zakażenia się grzybami. Dlatego po zakończeniu kuracji należy odkazić narzędzia do manikiuru, wyrzucić stare gąbki, pumeksy, szczotki do stóp. Używane w czasie choroby ręczniki i skarpetki trzeba dobrze wygotować, buty zdezynfekować.

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.