Badanie dermatoskopem


Dermatoskopia polega na oglądaniu znamion na skórze pod powiększeniem.Zmiana nie powinna być przykryta makijażem. Przed badaniem na skórę nanosi się żel likwidujący refleksy świetlne.

Badanie dermatoskopowe ma dwie najważniejsze zalety:

  • większa czułość diagnostyczna badania w porównaniu do oglądania znamion "gołym" okiem (umożliwia to dokładniejsze badanie nawet najmniejszych zmian na skórze, poniżej 3 mm),
  • pozwala uniknąć niepotrzebnych biopsji skóry w przypadkach trudnych do oceny.

 

Dermatoskopia jest:

  • niebolesna,
  • nieinwazyjna,
  • nieuciążliwa dla pacjenta i może być dowolnie często powtarzana.


Podstawowe badanie dermatoskopem w celu wykrycia "podejrzanych" znamion z reguły odbywa się podczas wizyty. Jest to badanie, które otrzymasz gratis. Badanie obejmuje najczęściej kilka lub kilkanaście znamion w typowych lokalizacjach. W zależności od potrzeby można zbadać wszystkie znamiona na skórze. Głównym celem takiego badania jest wykrycie zmian podejrzanych o możliwość zezłośliwienia na bardzo wczesnym etapie.


Kiedy należy wykonać badanie kompleksowe:

  • jeżeli masz więcej niż 40-50 lub więcej znamion na całym ciele,
  • jeżeli masz jasną karnację i/lub włosy blond lub rude i znamiona,
  • jeżeli lubisz się opalać/korzystać z solarium i masz znamiona,
  • jeżeli u twoich krewnych kiedykolwiek zdiagnozowano czerniaka skóry (melanoma),
  • jeżeli u ciebie lub twoich krewnych zdiagnozowano nowotwór trzustki i masz znamiona,
  • jeżeli masz znamiona dysplastyczne (stwierdzone podczas wcześniejszych badań dermatoskopowych).


W każdym z powyższych przypadków należy rozważyć wykonanie raz w roku kompleksowego badania wszystkich znamion dermatoskopem.
 

Jeżeli wykryjemy znamię, które należy usunąć lub poddać biopsji to można to zrobić natychmiast lub w ustalonym terminie.


Czy dermatoskopia daje stuprocentową pewność rozpoznania czerniaka złośliwego (melanoma)?


Żadna z obecnie stosowanych nieinwazyjnych metod nie daje takiej pewności. Melanoma (czerniak skóry) może wykazywać cechy praktycznie każdej barwnikowej i niebarwnikowej zmiany skórnej. Każdą zmianę na skórze podejrzaną o to, że może być czerniakiem złośliwym należy usunąć chirurgicznie i poddać ocenie przez histopatologa. Tylko taki sposób postępowania daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie czy dana zmiana jest czy nie jest czerniakiem . Dermatoskopia pomaga zatem wyselekcjonować zmiany aby uniknąć niepotrzebnego zabiegu lub biopsji.


Jeżeli masz znamię, które w ciągu ostatnich 3 miesięcy zmieniło rozmiar lub kolor, swędzi, krwawi, zostało uszkodzone - umów się na wizytę jak najszybciej. Czarniaki są to nowotwory bardzo złośliwe i nie można ich lekceważyć. Wczesne wykrycie może uratować Ci życie.

Do góry

Szybki kontakt

Rejestracja

82 565 34 32
512 835 211

Stomatologia

692 451 306

 

 

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych. Możesz zablokować umieszczanie plików cookies na twoim urządzeniu w ustawieniach przeglądarki. Ukryj ten komunikat.